První zoubky: vše, co potřebujete vědět o jejich prořezávání

Sledovat, jak miminko roste a dělá pokroky, je pro rodiče úžasný zážitek. Prořezávání zoubků může ale být pro vás všechny poměrně náročnou fází. Každé dítě je jiné; některým miminkům se prořezávají zoubky, jako by se nic nedělo, jiná nespí a celá záležitost je pro ně velmi nepříjemná. Tak či onak to společně musíte zvládnout. Přečtěte si o tom, kdy se první zoubky objeví a jak je čistit; o tom, jak zmírnit bolest a kdy jít k zubaři.

Kdy se miminku začnou zoubky prořezávat?

Vaše děťátko se narodí s 20 mléčnými zuby ukrytými v dásních. V první řadě neexistuje žádný normální věk, ve  kterém by se skrze ně měly začít objevovat. Může to být v podstatě kdykoli od narození do 27 měsíců věku, některé děti se dokonce už s viditelným zubem narodí. 

 • Nejčastější věk, kdy se dětem začínají prořezávat zuby, je 6 až 10 měsíců.
 • Do 3 let věku by měly mít plnou sadu 20 mléčných zubů.

Na jaké symptomy se připravit?

Reakce dětí jsou opět velmi individuální, většina z nich se ale chová o něco podrážděněji a neklidněji než obvykle. Toto období často provází:

 • pláč, mrzutost a nespavost
 • cucání ruky, hraček nebo jiných předmětů (typicky okrajů dětské deky nebo muchláčku)
 • častěji špinavé plenky
 • nadměrná produkce slin (nezapomínejte dítě kolem úst a brady vždy osusit, ať předejdete vzniku vyrážky)
 • nechutenství
 • tahání se za ucho (často na stejné straně, jako je rostoucí zub)
 • zarudlé oteklé dásně a tváře
 • viditelná bublina na dásni, tzv. erupční cysta

Je horečka běžným příznakem? 

Růst zubů může tělesnou teplotu mírně zvýšit. Sám o sobě by ale horečku (teplotu vyšší než 38 stupňů) způsobit neměl. Pokud jste dítěti naměřili tak vysoké hodnoty, vezměte ho raději na vyšetření k lékaři.

Jak dítěti ulevit?

Jeden zoubek se prořezává přibližně 7 dní. Vaše děťátko může vykazovat nepohodlí s tím spojené zhruba čtyři dny před a tři dny po prořezání. V tomto období od vás bude pravděpodobně chtít spoustu mazlení a pusinek. Co dalšího můžete vyzkoušet?

 • Jemně dásně masírujte/třete čistým prstem nebo studenou žínkou.
 • Dejte mu ke kousání bezpečné předměty, například kroužek na prořezávání zubů nebo zubní kartáček.
 • Pokud je dítěti více než šest měsíců a začalo přijímat pevnou stravu, můžete mu dát cucat a žvýkat kůrky chleba.
 • Léky proti bolesti, jako je paracetamol nebo ibuprofen, mohou po konzultaci s praktickým lékařem nebo dětskou zdravotní sestrou rovněž pomoci dítěti ulevit od bolesti. 
 • Přírodní gely na prořezávání zoubků obsahují některé látky zmírňující bolest. O jejich používání se rovněž poraďte s lékařem.

Jak pečovat o dětský chrup?

Je skvělým zvykem začít s čištěním dásní ještě před tím, než se zoubky vůbec objeví. Kolem 3. měsíce věku tak už můžete začít dvakrát denně otírat dásně vlhkým hadříkem. Jakmile se první zoubek prořeže, můžete je začít čistit měkkým zubním kartáčkem dvakrát denně, pouze vodou. Pokud se vašemu dítěti kartáček v ústech nelíbí, můžete pokračovat v čištění přední a zadní strany zubů kouskem látky. 

Na používání zubní pasty spěchat nemusíte. Začít s ní můžete až když je děťátku alespoň 18 měsíců. Vždy dítě nabádejte, aby ji vyplivlo a nepolykalo. Vaši pomoc s čištěním bude potřebovat přibližně do 8 let věku. 

Kdy zajít poprvé k zubaři?

Obecně se doporučuje vzít dítě k zubaři kdykoli po objevení prvního zubu nebo kolem 12-24 měsíců věku. Možná se vám to zdá příliš brzy, ale děťátku to pomůže vytvořit si správné návyky v oblasti ústí hygieny a péče o chrup. Pravidelné návštěvy u zubaře se pak snáze stanou očekávanou součástí jeho života. 

Poraďte se se svým pediatrem o konkrétních otázkách týkajících se prořezávání zoubků vašeho děťátka. Je důležité si uvědomit, že jakákoliv změna chování by neměla být automaticky přičítána prořezávání zoubků a může vyžadovat lékařskou péči.

Jaké triky používali vaši rodiče, když vám rostly zoubky?

Jana Lisá