Doba plastová! Jak ji zastavit?

Člověk dokázal za téměř sedm desítek let, co jsou objeveny plastické hmoty vyprodukovat téměř deset miliard tun umělých hmot. Ne všechny jsme schopni recyklovat a tak se z naší krásné planety pomalu  stává skladiště plastových odpadů. Plasty ničí životní prostředí, ohrožují na životě zvířata a dokonce už i jejich původce – lidstvo. A tomu to začíná docházet. Abychom zabránili celkové plastové apokalypse, je třeba se zastavit a problémy s produkcí plastu začít řešit dřív, než bude opravdu pozdě. Jak se můžete zapojit i vy? 

Nebezpečné mikroplasty

Tento nenápadný a běžným lidským okem někdy ani neviditelný fenomén se stává pomalým zabijákem lidské plodnosti. Existuje již mnoho studií na odborné úrovni, které dokládají jasný fakt. V těle se nám během života hromadí mikroskopické částečky umělých hmot. A ty podle vědeckých poznatků dokážou výrazně snižovat plodnost u samců některých zvířat a v budoucnu také u mužské populace. Podle vědců reálně hrozí, že vlivem obsahu mikroplastů v lidském těle mohou muži během několika desetiletí úplně ztratit schopnost se rozmnožovat. 

Plastový odpad zabíjí

Zbytky plastových obalů mají na svědomí opravdu velké množství úmrtí divoce žijících zvířat. Ať už jsou to drobné barevné kousky plastů, které lákají svými barvami ptáky k sezobnutí, nebo třeba sáčky, do kterých se zamotají želvy na pláži až po uškrcené lachtany v moři. 

Začněte u sebe a svých dětí

Pokud chceme pro svoje děti získat naději na budoucnost ve zdravém životním prostředí, je třeba začít u sebe. Starší ročníky pro tuto změnu příliš pochopení nemají. Se slovy: já už to nějak dožiju, nás příliš nemotivují. My to ale musíme změnit. Pokud se pokusíte plasty ze svého života vyloučit hned, třeba ještě máme šanci. A naše děti se budou řídit naším příkladem. Proto je třeba učit je ekologickému myšlení a způsobům, jak s plasty zatočit. 

Výbava pro miminko bez plastů?

Ano, i to je možné. Zkuste prostě nastoupit cestu našich maminek a babiček, které v minulosti žádné plastové pomocníky neměly. Možná vám za to vaše miminko v dospělosti poděkuje. Jakou výbavu doporučujeme?

  • Látkové pleny – s těmi se poslední dobou doslova “roztrhl pytel” co do  široké nabídky materiálů, vzorů a stylů. Objevte roztomilé plenky z bavlny, bambusu nebo jemného mušelínu.
  • Hračky ze dřeva – ano, vraťte se ke starým dřevěným hračkám. Anebo nakupte nové! Existuje spousta retro obchodů, kde zavzpomíná snad každý, kdo se narodil v minulém tisíciletí. I u dřevěných hraček pro děti je dobré si ověřit jejich zdravotní nezávadnost. 

Čím nahradit plastové výrobky?

  • Vraťme se tedy k tomu, co používali naši předkové, než byly vynalezeny první plastové výrobky. Pet lahve nahradí skleněné lahve s kovovým uzávěrem, plastové kelímky mohou být vyměněny za hrnky z lehkého kovu nebo skleněné skleničky.
  • Nekupujte výrobky s obsahem mikroplastů – některé zubní pasty nebo sprchové gely je obsahují pro zvětšení množství obsahu produktu.
  • Mikroplasty pronikají do jídla a pití z jejich obalů. Kupujte proto raději nápoje v lahvích. Na pečivo, zeleninu a ovoce lze použít látkový pytlík. Maso nebo vajíčka kupujte do recyklovaného obalu na váhu přímo u farmáře.
  • Jednorázové menstruační pomůcky lze nahradit látkovými. Objevte menstruační kalhotky nebo kalíšek!

Inspiroval vás náš článek k myšlenkám, jestli jsou plastové výrobky a obaly opravdu tak nutné, že je máme ve svém životě úplně všude kolem sebe? Umíte si vůbec svůj život bez plastů představit? Některé obory jen velice těžko. Napište nám, kterých věcí z plastu byste se rozhodně nedokázali vzdát.

Jana Lisá