Alkohol tester je výborný pomocník. Skvěle vám poslouží ve firmě, ale i v soukromém životě

Už hezkých pár týdnů přemýšlíte, že byste si pořídili alkohol tester? Nicméně váháte, po jakém typu či po jaké značce sáhnout? Zkrátka se v těchto přístrojích nevyznáte? To vůbec nevadí. Zkusíme vám dnes situaci maličko usnadnit. Snad budeme mít úspěch. Než se však podíváme, co je u nás běžně k dostání, projdeme si pár obecnějších informací. Věřte, že ať už si hodláte alkohol tester koupit z jakýchkoliv důvodů, určitě neuškodí, budete-li tzv. „v obraze“.

Nevěříte? Za chvíli nejspíš změníte názor!

Proč vůbec alkohol tester sháníte?

Bez ohledu na to, k čemu vám bude alkohol tester nakonec dobrý, jste už zřejmě rozhodnuti, že si nějaký koupíte. Možná ho chcete mít proto, že se občas rádi napijete a vždy, když se po příjemně stráveném večeru chystáte druhý den chopit volantu, svírá vás nepříjemný pocit nejistoty. Zkrátka nevíte, zda vám v krvi ještě nekolují zbytky alkoholu a neradi byste měli problémy s policií. Anebo si možná tento užitečný přístroj, který z pouhého dýchnutí určí, jestli už můžete na silnici, hodláte obstarat do své firmy. Prostě tak hodláte zabránit zbytečným škodám, které by snad mohl některý z podnapilých zaměstnanců v pracovní době napáchat.

Vaše rozhodnutí je v každém případě rozumné. Mít k dispozici pomocníka, který vám dokáže ušetřit řadu nepříjemností, nemusí být vůbec špatné.

Přístroj, který chrání

Alkohol tester je bez nejmenších pochyb nesmírně užitečným přístrojem. Nejeden opilec by s tímto názorem jistě polemizoval, nicméně marně. Toto zařízení chrání životy a zdraví lidí a brání materiálním škodám. O tom není sporu. Stačí se podívat, kolik se na našich silnicích každoročně odehraje nehod, které zapříčinil alkohol. Jejich následky jsou mnohdy tragické. A škody způsobené na majetku? Ty lze počítat v miliardách korun! Kvalitní přístroj přitom alkohol v lidském dechu snadno odhalí. A nejen to. Zpravidla také poměrně přesně stanoví i jeho množství, což je důležité zejména při policejních kontrolách. Do určité hladiny alkoholu v krvi se totiž jedná pouze o přestupek, zatímco vyšší hodnoty (nad 1 promile) mohou být už kvalifikovány jako trestný čin. Z pohledu řidiče jde tedy o výši možného trestu a tedy i to, po jaký čas se případně nebude moci posadit za volant.

Řídíte často? A váš vztah k alkoholickým nápojům je více než kladný? Pak vám alkohol tester může udělat neocenitelnou službu. Včas odhalí, když nejste ještě tak docela fit a dá vám příležitost, abyste úplně vystřízlivěli.

Problémům je lepší předcházet

Hledáte přístroj pro soukromé použití? Chcete bezpečně vědět, že řídíte střízliví? Dobře děláte! Ani to, že při silniční kontrole odmítnete policistům dýchnout, vás totiž už brzy před výrazným postihem zachránit nemusí. Lepší je včas vědět, zda jste úplně „čistí“, než později marně přemýšlet, jak se z nepříjemné situace vyvléci. Být třeba rok bez řidičáku může být nepříjemné. A pokud vás volant snad dokonce živí, to už by jistě bylo na pováženou! Naštěstí tomu lze předejít.

Pořiďte si vlastní alkohol tester a při sebemenším podezření, že nejste takříkajíc v kondici, dejte sami sobě dýchnout! Někdy se to určitě vyplatí!

Na výběr máte 3 základní typy

Ať už sháníte přístroj čistě pro sebe nebo proto, abyste s jeho pomocí „zlepšili morálku“ ve vaší firmě, vždy můžete volit mezi třemi základními typy a pochopitelně i mezi celou řadou výrobců. Pokud jde o základní typy, popsat je lze zhruba takto:

  1. Polovodičový tester – je obvykle cenově dostupnější. Pořídíte ho i za částku nižší než tisíc korun. Zacházet s ním je snadné, ovšem výsledky nemusí být vždy stoprocentní. Ale pro občasné použití pohodlně stačí. Pracuje s elektrickým odporem, jehož naměřená hodnota je ovlivněna množstvím alkoholu ve vašem dechu. Nejčastěji vydrží několik set jednotlivých měření. Po půl roce je nezbytné podrobit ho kalibraci
  2. Elektrochemický přístroj – je sice dražší, ale přesnější. Funguje na bázi elektrochemického čidla, má dlouhou životnost a kalibrace je nezbytná asi tak jedenkrát ročně
  3. Jednorázový tester – je především levný ( pod 100 Kč), ale s jeho přesností už to tak slavné není. Pro orientační zkoušku ovšem dostačuje. Použít ho zvládne každý. Funkční je zpravidla rok nebo dva

Po jaké variantě sáhnete? A chcete přístroj pro sebe nebo pro kontrolu vašich zaměstnanců?

Jana Lisá