Co hledáme na internetu?

Internet je jasným zrcadlem našeho světa. Sdílíme na něm své zážitky pomocí sociálních sítí; například se zde inspirujeme ohledně vaření, péče o domácnost nebo cvičení, většinou sledováním krátkých videí. Pokud něco potřebujeme zjistit, vezmeme do ruky chytrý telefon nebo sedneme k počítači a googlíme si to, co nás zajímá. Jaká slova hledáme nejčastěji? 

Kulturu hledáme často

V posledních letech byl mezi českými celebritami nejvíce vyhledávaný zlatý slavík a mistr nad mistry Karel Gott. Mezi nejvyhledávanější filmy patřili například komixoví  Avengers nebo seriálové historické fantasy Hra o trůny.

Toužíme po dluzích!

Velmi často se také lidé na webu zajímají o možnosti se zadlužit. Nejde o to, že by po tom lidé opravdu toužili. Touží ale po penězích na nákup. Hledají proto způsob, jak je získat. Jaká jsou tedy slova, která k zadlužení vedou? Tipujete správně: kreditní karta a půjčka bez doložení příjmů. Velmi často je také na internetu hledané slovo hypotéka nebo hypoteční kalkulačka. 

Stále toužíme po erotice

S příchodem nočních hodin se trochu změní oblasti vyhledávání. Tma evokuje intimitu a po nocích se více vyhledávají termíny s erotickou tematikou. Muži vyhledávají erotická videa zdarma, adresy strip klubů, eskortu nebo konkrétnější termíny, jako například: privát Praha 7. 

Favorité pro loňský rok?

  • Jako nejvyhledávanější slovo se ukázalo: sčítání lidu, které proběhlo právě loni, a proto jej lidé hledali opravdu často.
  • Milovníci sportu, konkrétně fotbalu dosadili na druhé místo vyhledávání termín: Euro 2021.
  • Virtuální měny vládnou internetu; nejoblíbenější je stále ta první: Bitcoin. Ten získal třetí místo.
  • Covidová pandemie nezasáhla pouze lidi, ale samozřejmě i internetové vyhledávání. Lidé pátrali po tom, kde a jak se budou moci očkovat. Proto vyhledávali na čtvrtém místě umístěné heslo: registrace očkování.
  • V loňském roce jsme si volili svoje zástupce do parlamentu. Není se proto čemu divit, že slovo volby se umístilo na pátém místě.
  • A zase ten covid. Po zpřísnění bezpečnostních opatření, kdy už nestačilo nosit pouze doma šité roušky, jsme museli začít nosit kvalitnější ochranu úst. Abychom ji sehnali, zadávali jsme do webových prohlížečů tento termín: respirátor FFP2.
  • Reality show nás očividně zajímají a sledujeme je pravidelně na televizních stanicích. Loni to byly dvě řady reality show složené ze známých influencerů, kteří museli strávit nějaký čas na jednom místě izolováni od okolního světa. Kdo se o nich chtěl něco dozvědět, googlil: Like House.
  • Seriály pořád táhnou. Jedním z nejsledovanějších byl loni korejský masakr s názvem Hra na oliheň.
  • Konečně tu máme také českou produkci. Herečka Aňa Geislerová se blýskla svým hereckým výkonem v miniseriálu s názvem Božena, který se díky vyhledávání tohoto hesla dostal na devátou příčku.
  • A máme tu covid potřetí. Antigenní testy se sháněly všude, tedy i na internetu. Jako poslední heslo tak uzavírají desítku nejvyhledávanějších slov v české verzi googlu za rok 2021

Žebříčky na Seznamu 

Společnost Seznam také zveřejnila svoje nejvyhledávanější termíny. V žebříčcích tohoto největšího českého vyhledávače najdete nejvíce vyhledávaná slova, skokany roku, nejvíce vyhledávané zprávy a také kauzy z minulého roku. Seznam přináší i pořadí nejvíce vyhledávaných sportovních akcí, seriálů a filmů nebo také známé lidi a slovní spojení. 

A které slovo nejčastěji zadáváte do svého vyhledávače vy? Kolikrát denně vytahujete z kapsy telefon nebo usedáte k počítači pro zjišťování informací? Dejte nám vědět, jestli hledáte raději na počítači nebo na telefonu!

Jana Lisá