Parkování letiště: Podle čeho vybírat místo pro vaše auto?

Cestujete často? Létáte několikrát měsíčně či týdně za byznysem? Nebo se chystáte na rodinnou dovolenou a potřebujete pro své auto najít ideální parkování u letiště? Jdete na schůzku a potřebujete zaparkovat jen na hodinu? Ať už je to jakkoliv, je dobré se alespoň přibližně orientovat v nabídce parkování, abyste si mohli vybrat ideální řešení přímo pro Vás.

Jaké jsou varianty letištního parkování?

K dispozici máte několik možností. Jednotlivé služby se mohou velmi lišit úrovní servisu, vzdáleností od letiště a v neposlední řadě cenou. Nedá se paušálně určit, která varianta je nejlepší: záleží vždy na vašem očekávání a situaci. Pojďme si tedy jednotlivé možnosti rádově rozlišit.

  • Asi každé veřejné letiště na světě má vlastní parkování přímo poblíž jednotlivých terminálů. Výhodou je bezprostřední vzdálenost, ceny jsou na oficiálním parkovišti letiště obvykle vyšší.
  • V okolí letišť se vyskytuje mnoho soukromých parkovišť, které nabízejí různé úrovně služeb a cen. Ty jsou obvykle nižší než na letištním parkovišti. Tyto provozovny se však mohou nacházet i dvacet minut cesty od letiště.
  • Jestliže potřebujete parkovat jen krátkodobě, jedete například někoho vyzvednout nebo máte na letišti schůzku, zvolte krátkodobý parking. Ten je počítán buďto na minuty nebo hodiny.
  • Ceník dlouhodobého stání se liší. Je upraven tak, abyste zde mohli auto nechat třeba i deset dní a nemuseli se bát, že zaplatíte více, než za dovolenou.

Jak je to s parkováním přímo u terminálu?

Jedete-li pouze “na otočku”, zvolte expresní tarif stání hned vedle budovy terminálu. Pro příklad použijeme ceník letiště Václava Havla v Praze: prvních 15 minut expresního stání je zdarma a to vždy jednou za každých 24 hodin. Poté se platí 100 Kč za každou započatou půlhodinu. Můžete tak například přivést někoho k odletu, zaparkovat, pomoci přenést zavazadla do haly a poté se vrátit k autu a odjet. Jestliže Vám celý proces zabere méně než 45 minut, zaplatíte pouze sto korun.

Nadále je volba krátkodobého stání s hodinovým ceníkem. Tato varianta je vhodná, potřebujete-li strávit na letišti trochu více času. Možná chcete s vašimi blízkými počkat na odbavení a rozloučit se beze spěchu. Nebo máte na letišti meeting, který bude trvat několik hodin. V takovém případě je cena 60 Kč na hodinu. Samozřejmě je možné parkovat i dlouhodobě, tam se cena určuje v návaznosti na počet dnů. Čím delší dobu tam auto necháte, tím výhodnější je cena za den. Ta začíná na částce 790 Kč za 4 dny.

Nezávislá parkoviště přinášejí levnější alternativu.

V okolí letiště se nachází mnoho soukromých provozů, které nabízí opravdu dobré ceny a péči o Váš vůz. V nabídce bývají krytá stání, myčka aut a samozřejmě dobrá bezpečnostní opatření. Taková místa jsou obvykle otevřená nonstop, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Vzdálenost od terminálu tu bývá větší, někdy se může jednat až o dvacet minut jízdy. Provozy tedy nabízejí službu dopravy k terminálu. Přijedete tedy odstavit své auto, svá zavazadla i rodinu naložíte do mikrobusu či auta společnosti a řidič vás odveze až před vchod haly. Po plánovaném příletu vás řidič opět vyzvedne a odveze zpět k autu. Tato služba je velmi komfortní a obvykle bez jakékoli prodlevy.

Zatímco budete pryč, nemusíte mít o vaše auto starost, parkoviště jsou totiž neustále hlídána. Fyzická ochranka, plot a kamerový systém zajistí, že se vašemu vozidlu nic nestane. Kdyby se přece jen něco přihodilo, firmy jsou opatřeny velmi dobrým pojištěním, které zajistí plnou kompenzaci. A jak je to s cenou?

Cena je zde výhodou. Můžete se dostat výrazně pod oficiální parkoviště.

Zejména při dlouhodobém stání se vám tato varianta opravdu vyplatí. Pro orientaci použijeme uvedené údaje jedné ze společností. Abychom srovnali tuto nabídku s oficiální nabídkou letiště. Za 4 dny na neoficiálním parkovišti zaplatíte 500 Kč, což je téměř o tři sta méně. Za stání po dobu celého měsíce zaplatíte pouze 1100 Kč.

Jak si rezervovat místo na parkovišti?

Jestliže se chcete vyhnout nedostatku míst k stání v turistické sezoně, využijte rezervační portál. Téměř každý provozovatel dnes tuto službu nabízí, obvykle vše vyřídíte online. Platba probíhá obvykle na místě, buď kartou, nebo v hotovosti.

Jaká je vaše zkušenost s parkováním u letiště? Napište nám komentář!

Jana Lisá