Krabičkové diety – domácí příprava versus dodavatel. Co je lepší?

Krabičkové diety jsou v současnosti nejúspěšnější metodou redukce hmotnosti. Přitom neobsahují žádné zázračné ingredience. Krabičky jsou naplněny pečlivě připraveným jídlem, které obsahuje přesně tolik živin a kalorií, kolik potřebujete, abyste se dostali na vaši ideální váhu. Zdravé krabičky jsou zaslouženě hitem mezi dietami a nic proti nim nemají ani dietologové. Dnes krabičky nabízí desítky firem. Avšak ceny celodenního menu na celý měsíc se mnohým zdají příliš vysoké. Proto není divu, že se řada lidí rozhodla připravovat a vařit si krabičky sami. Chcete to také zkusit? Pak si určitě přečtěte náš článek, kde najdete srovnání, které vám pomůže vybrat si pro vás nejoptimálnější variantu.

 

Krabičková dieta má jednoduchý princip, který vždy funguje

Krabičková dieta neslibuje zázračné výsledky. Nejedná se ani tak o dietní režim jako o změnu životního stylu. S její pomocí lze dosáhnout trvalých výsledků, ale pouze za předpokladu, že krabičky obsahují dokonale vyváženou stravu. Hlavním účelem je osvojení si zdravých stravovacích návyků, které budete dodržovat i po skončení programu.

Krabičky tedy nevnímejte jako zázračnou spásu, která vás během jednoho měsíce zbaví všech přebytečných kilogramů, a vy nebudete muset hnout prstem. S tímto pasivním přístupem se nikam neposunete a po skončení programu vám hrozí obávaný jo-jo efekt.

Nepřistupujte ke krabičkové dietě jako k dočasnému řešení, které budete muset přetrpět. Berte krabičky jako způsob, jak se konečně naučit pravidelně a zdravě stravovat.

 

Užitečný tip

Vyvážená strava je základem zdravého hubnutí. Nezapomeňte se ale pravidelně hýbat. Stačí zařadit svižné procházky nebo jízdu na kole. Na počátku potřebujete nakopnout váš metabolismus, aby rychleji spaloval přebytečné tuky. Pravidelné cardio, nebo třeba konzumace zázvoru a skořice vám pomůže nastartovat váš metabolismus a vy tak začnete konečně hubnout.

 

Co vás čeká, pokud se rozhodnete pro domácí krabičky?

Domácí krabičky vás vyjdou jednoznačně levněji ve srovnání s profesionálním dodavatelem. Budete mít také absolutní kontrolu nad kvalitou použitých surovin. Naučíte se plánovat a budete se přímo podílet na přípravě. Tak si lépe osvojíte nové stravovací návyky a nehrozí vám, že byste po skončení programu nedokázali na váš původní úspěch navázat. Na druhou stranu přípravy a vaření vám zaberou spoustu času, a to především v počátcích, než se naučíte počítat výživové hodnoty a vypracujete si systém, který vám bude nejlépe vyhovovat.

 

Stručný návod, jak začít s přípravou domácích krabiček

  1. Nepodceňujte přípravu! Promyslete si, co budete vařit na celý týden dopředu. Inspiraci na zdravé vaření najdete na internetu. Vypracujte si jídelníček a teprve potom vyražte na nákup. Pokud budete vědět, co budete vařit, nakoupíte jen ty suroviny, které potřebujete. Nic se vám nezkazí a nic nebudete muset vyhazovat.
  2. Naučte se pracovat s kalorickými tabulkami. Krabičky musí obsahovat přesně tolik živin, kolik vaše tělo potřebuje, aby nestrádalo. Zpočátku se vám výpočty budou zdát složité a komplikované, po čase si ale zvyknete a naučíte se s tabulkami pracovat a pak už je potřebovat nebudete. Hlavní je, abyste se neošidili. Přísná redukční dieta vám sice pomůže zhubnout, ale může vést k chudokrevnosti a také řídnutí kostí. Navíc budete věčně hladoví a podráždění.
  3. Jídlo si vařte předem. Systém vaření si samozřejmě časem upravíte podle potřeby. Hlavní ale je, abyste měli celodenní menu v krabičkách hned po ruce. Pokud necháte vaření na poslední chvíli, budete hladoví a sáhnete po nějakém pamlsku. Připravená zdravá krabička je okamžitým a pohodlným řešením, díky kterému nemusíte hřešit.
  4. Snažte se vařit různá jídla. Pestrost je velmi důležitá. Pokud budete celý týden jíst stejná jídla, brzy vás zdravé stravování omrzí a vše se vrátí do starých kolejí. Dejte si na přípravě jídelníčku záležet!

 

Krabičky od dodavatele jsou bez práce

Hlavní nevýhodou domácích krabiček je jednoznačně čas a úsilí, které budete věnovat tvorbě jídelníčku a vaření. Domácí příprava tak není vhodná pro extrémně vytížené jedince, kteří tráví většinu času mimo domov. Pokud ale máte časové rezervy a chuť to vyzkoušet, pak směle do toho. Češi mají v průměru 45 hodin volného času týdně, z toho třetinu času stráví u televize. Možná stačí jen přehodnotit priority a rázem budete mít čas na zdravé vaření a sportovní aktivity.

Pokud výpočty nutričních hodnot a tvorby jídelníčku nejsou nic pro vás, přenechte to profesionálům. Krabičková dieta vás sice vyjde o něco dráž, ale budete hubnout absolutně bez práce. Navíc budete jíst každý den jiná jídla, která připraví profesionální kuchaři.

 

Domácí krabičková dieta není pro každého

Příprava domácího zdravého jídla je sice nejlepší variantou, ale je nutné zohlednit vaši časovou vytíženost a také schopnosti.

Krabičky od dodavatelů jsou sice dražší, ale ušetří vám spoustu starostí a také volného času, který můžete strávit relaxací, nebo naopak aktivním odpočinkem.

Připravujete si krabičky doma? Kolik času přípravám obětujete a jaká je vaše finanční úspora? Držíte krabičkovou dietu sami, nebo jste zapojili celou rodinu?

Jana Lisá