5 tipů, jak zabránit vypadávání vlasů. A co dělat, když už k tomu dojde

Zajímá vás, jak zabránit vypadávání vlasů? Stojíte před zrcadlem, češete si vlasy a pod vámi leží hromádky vašich kadeří? Je vám z toho úzko a máte strach, že o vlasy postupně přijdete? Nejste v tom sami. Tento problém dokáže potrápit mnoho mužů a žen. Ale nebojte se. I s tímto problémem jde něco dělat.

 

1. Zdravá životospráva je základem.

Pestrá strava a celkově dobrý životní styl mohou ovlivnit nejen vaše zdraví, ale i to, jak kvalitní budou vaše kadeře. Účinky sice nepoznáte hned, ale změny uvidíte brzy. A to nejen na vlasech. A co by nemělo ve vašem jídelníčku nemělo chybět?

  • Potraviny bohaté na vitamin C.
  • Vitaminy skupiny B.
  • Jídlo bohaté na železo a zinek.
  • Biotin (vitamin H).

 

2. Čepice, kšiltovky a vlasy stažené do culíku nejsou úplně nejvhodnější volbou.

Nošení pokrývek hlavy, vlasy pevně stažené gumičkou nebo nevhodné vlasové přípravky dokáží velkou měrou přispět k tomu, že budete vlasy ztrácet více než chcete. Neblahé důsledky může mít i jejich žehlení, kulmování nebo nešetrné vysoušení. Dopřejte svým vlasům volnost, kdykoliv to situace dovolí.

 

3. Vyhýbejte se stresu.

Stres stojí za propuknutím mnoha chorob. A může být i jednou z příčin, proč najednou nacházíte na podlaze mnohem více vlasů, než by bylo vhodné. A pozor. Tento problém se objevuje i s určitým časovým zpožděním. Stresovým situacím se však nevyhneme, ale to, jak na nás budou působit ovlivnit můžeme. Zkuste různá dechová cvičení, autogenní trénink nebo jógu. To vše zklidní organismus a napomůže i k menšímu úbytku vlasů.

4. Nezapomínejte na pokožku hlavy.

Pokud se budete správně starat o pokožku hlavy, poznáte to i na vlasech. Základem je snažit se vyvarovat některých zažitých postupů, jež vlasům spíše ubližují. O jaké se jedná?

  • Vysoušení hlavy ručníkem je potřeba dělat s citem a opatrně. Nedřete, netahejte. Sušení tím o moc stejně neurychlíte a pouze si vlasy poškodíte.
  • Rozčesání nechte až na dobu, kdy jsou vlasy suché.
  • Pro lépe vyživenou pokožku aplikujte oleje a séra. Nejen, že tím zabráníte tvorbě lupů, ale i vaše vlasy budou vypadat lépe.

 

5. Vlasy vám vypadávají až příliš? Neotálejte s návštěvou lékařské ordinace.

Pokud se vám zdá, že vám vlasy řídnou nebo jejich množství, které ztrácíte při česání, je veliké, nečekejte ani chviličku a navštivte lékaře. Můžete trpět hormonální nerovnováhou nebo autoimunitním onemocněním. A čím dříve se na to přijde, tím dříve může být zahájena léčba.

  • U mužů je nejproblematičtějším dobou věk mezi 20-30 lety. Tehdy se rozhoduje o tom, jak bude jejich vlasový porost vypadat za dalších 10 let. Jakmile totiž jednou ztratíte vlasovou cibulku, už vám nikdy více nenaroste.

To platí i v případě genetických dispozic. Potýkal se váš otec s holou kšticí? S největší pravděpodobností budete čelit podobnému problému. Nečekejte na to, až vám vlasy vypadají, a navštivte lékaře. Při včasné léčbě jde proces zastavit a vy se vyhnete postupnému plešatění.

Trápí vás lysiny? Čepici nemůžete nosit věčně.

V případě, že už se objevují holá místa a růst vlasů už není možné nijak obnovit, nemusíte se smiřovat s tím, že budete věčně nosit vlasy přísně nakrátko střižené. Pořád existují řešení, jak získat zpátky svůj bývalý vzhled. Přemýšleli jste o transplantaci vlasů? Jedná se rychlý zákrok s efektivním výsledkem, jež bude vypadat přirozeně.

A rekonvalescence? Druhý den se můžete vrátit do práce. To za znovuobnovení vaší kštice přece stojí ne?

Důležitá otázka. Kdy už se jedná o nadměrnou ztrátu vlasů?

Uvádí se, že v průměru vypadne za den kolem 80 vlasů. Jak to však v reálném životě spočítat? Zkuste metodu 60 vteřin. Předkloňte se a minutu se češte. Vypadané vlasy spočtěte. Napočetli jste kolem 10 vlasů? Jste v normě. Na tomto postupu je skvělé, že takto můžete sledovat, zda se vám množství v průběhu času nezvedá a zůstává konstantní.

A co vy? Potýkáte se také s nadměrným vypadáváním vlasů?

Jana Lisá