Froté a bavlněné župany mohou mít jeden zajímavý a rafinovaný prvek

Některé druhy oblečení vyvolávají příjemné pocity už jen při vyslovení jejich názvu. Můžete to zkusit. Řekněte si nahlas (nebo v duchu) slovní spojení „froté župan“. Také ve vás tento termín evokuje pocit tepla a pohody? Pak rozhodně čtěte dál. 

Dříve byly župany výsadou pouze „vyšších vrstev“. Možná i tento fakt přispívá k tomu, že se v županu cítíme komfortně a luxusně. Největší podíl na těchto příjemných pocitech má ale bezesporu materiál, ze kterého je vyroben.

Co je to vlastně froté

Tento materiál je tu s námi už více než 150 let. Vyrábí se speciální technikou, pomocí které vzniká smyčková (trojrozměrná) textilie. Mezi jednotlivými výrobky může být ale zásadní rozdíl. Záleží na tom, jaká je gramáž. Obecně platí, že čím vyšší gramáž, tím větší hustota a tím pádem také savost. Obliba bavlněného froté vedla výrobce k tomu, aby tento materiál ještě více zdokonalili a na trh uvedli microcotton (mikro bavlnu). 

Mikro bavlna vyniká mnohem vyšší absorpcí a zároveň patří mezi rychleschnoucí materiály. Je to tedy ideální produkt na výrobu ručníků nebo županů. Mikro bavlna vás překvapí svou jemností a savostí. 

Obecně není s podivem, že si módní návrháři froté tolik oblíbili.

Župan si rozhodně přibalte na dovolenou. Chyběl by vám

Froté župan může mít celou řadu podob. A to nejen v barevných variantách a kombinacích. V letním období nejvíce využijete župan s délkou ke kolenům. V zimě zahřeje dlouhý župan s kapucí. Levné froté župany nejsou ale pouze domácím oblečením. Proto si ho nezapomeňte přibalit do cestovní tašky na dovolenou. Ne vždy jsou v penzionech k dispozici a zaručeně by vám jeho přítomnost chyběla. 

A navíc, mít svůj vlastní župan je přece rozhodně lepší než se schoulit do toho, který už před vámi mělo na sobě několik jiných hostů. Župan je totiž osobní záležitostí.  Mít na dovolené vlastní župan nebo si půjčit ten erární? Asi není co řešit.

Podle čeho vybírat barvu županu?

V některých případech je třeba opatrnost. Klasikou je bílý župan, který je maximálně stylový a elegantní. V jednom případě bychom ho ale nedoporučovali. Některé barvy na vlasy zanechávají i po několika umytích na světlém oblečení stopy. 

Ale v tomto případě je rada jednoduchá. Vyberte si takový župan, který bude v souladu s odstínem vašich vlasů. Nejen, že se vyhnete zmíněné nepříjemnosti, ale také tento soulad zdokonalí celkový dojem.

Jak pečovat o froté župan

Jistě je vaším přáním, aby váš župan zůstal co nejdéle měkký a příjemný. Pro zachování těchto vlastností možná postačí, pokud pračku nastavíte na klasických 40°C. 

Není ale prokázáno, že už při takto nízké teplotě jsou zničené všechny bakterie a jiné nepříjemné mikroorganismy, proto nemusí být od věci prát na více stupňů, nepřekračujte ale hranici 60 °C.. 

Současné prací prostředky bývají nicméně natolik účinné, že si s nečistotami snadno poradí. Samotná mikro bavlna či froté patří ke kvalitním stálobarevným materiálům a ani při časté údržbě nemusíte mít obavu, že se barvy seperou.

Župan jako dárek? Skvělý nápad

Další výhodou froté županů je to, že není zapotřebí znát přesnou velikost. Můžete ho tedy věnovat i jako dárek a nemusíte mít obavu, že nebude sedět. Pokud si nejste tak docela jisti správnou velikostí, pak raději sáhněte po tom větším. 

Zdá se vám, že se župan jako dárek příliš nehodí? Tak teď přichází okamžik, kdy to chce nějaký správný tip, který vás vyvede z omylu. 

Stačí se totiž podívat na dámský dlouhý župan s kožešinkovým vzorem. Bílošedá barva s odlesky působí velice luxusně. O eleganci se postará šálový límec. Ten má ještě jednu zajímavou funkci. Pokud se župan v pase stáhne páskem, pak se pomocí šálového límce dají zvýraznit ladné ženské křivky a upravit velikost.

Jana Lisá