Chránič na matrace vypadá jako to poslední, čím byste se měli zabývat. Jenže opak je pravdou. Matrace jsou pevnou součástí našich životů.
Na otázku, proč pořizovat chránič na matrace si poslužme si jednoduchou matematikou. Den má 24 hodin a z toho je zdravé 7 – 8 hodin spát. Ne každému a ne každý den se to povede, nicméně pro náš příklad zůstaňme u osmihodinového spánku. Tedy osmihodinového pobytu na matraci. Třetinu dne, tedy ve velmi drobné nadsázce třetinu života, strávíme v posteli. S matrací tedy přicházíme do styku častěji než by se na první pohled mohlo zdát. I na gauč, kde sedíme mnohem méně, si lidé často dávají přehoz.
Otázka k čemu potřebujeme chránič na matrace v sobě obsahuje odpověď. Protože matraci je třeba chránit. Moc dobře to vědí lidé s malým dítětem či člověkem trpícím inkontinencí. V zásadě jde o „potah“ tvořený příjemným materiálem, který nepropouští vlhkost, dá se časem vyměnit a hlavně se na rozdíl od samotné matrace dá vyprat. Vyprat chránič nebo nechat vyčistit matraci je obrovský rozdíl, a to nejen finanční. Vypráním chrániče jej zbavíte jak nečistot, tak případných zachycených alergenů a roztočů. Navíc se matrace chrání před otěrem a dalším mechanickým poškozením.
Jaké má mít chránič parametry? To nám vyjasní odpověď na zásadní otázku, a sice kdo na něm bude spát. Dítě? Babička? Manželský pár? To je to nejdůležitější – velikost a četnosti použití. Malé dítě bude v posteli přece jen častěji než vy s manželkou či přítelkyní. Chránič na matraci se prodává nejen v normalizovaných velikostech odpovídajících nejčastějším rozměrům matrace, ale i v atypických velikostech. Na to je potřeba se zeptat u prodejců. Druhá část se týká materiálu, který musí být na pohmat příjemný (nikdo nechce spát na pogumovaném igelitu), ale zároveň musí plnit požadované vlastnosti.
Z jakého materiálu je chránič na matrace ideální? Na svrchní část, která přichází do styku s pokožkou, se kladou největší nároky na senzorické vlastnosti. „Čím přirozenější či přírodnější, tím lepší,“ zní mantra vyznavačů co nejekologičtějšího způsobu života. V tom případě lze doporučit chrániče, jejich součástí je ovčí rouno, jež je dobrý tepelný izolant (tedy kromě jiného hřeje), je příjemné na dotyk a má skvělé antialergické vlastnosti. Ovšem ovčí rouno není zdaleka jediný používaný materiál.
Mezi další příjemný a mezi kupujícími velmi populární materiál patří bavlněný froté povrch. Je savý, což snižuje nepříjemný pocit z vlhkosti dané nočním pocením. I bavlna je příjemně měkká a přírodní. Jistou exotickou novinkou jsou povlaky ze 100% bambusového vlákna. Nepropustnou část nejčastěji tvoří PUR vrstva, kterou projdou molekuly vzduchu, je tedy prodyšná, ale nikoliv molekuly vody (potu), je tedy nepropustná.
Jak chránič nejlépe udržovat? Základem je pravidelné praní v teplotě doporučené výrobcem. Teplota se liší podle použitého materiálu v rozmezí 60 – 95 stupňů Celsia. Pokud máte možnost sušit jej na čerstvém vzduchu (balkon, zahrádka) rozhodně ji využijte. A nezapomínejte na pravidelné větrání. Chránič na matraci přece jen přes noc drobně nasákne potem a „slunění“ mu udělá dobře. To věděly už babičky, které nechávaly peřiny vyvětrat v okně.
Odpověď na otázku, zdali vůbec potřebujeme chránič na matraci zní jednoznačné a rozhodné ano. „Netrpím inkontinencí ani nehodím do postele špinavý. Chránič na matraci jsem měl jaksi ze zvyku a naplno jsem ho ocenil jednoho nedělního dopoledne, kdy jsem se rozhodl lenošit a s knihou a kávičkou si po ranní toaletě zalezl zpět do peřin. Stačilo obyčejné kýchnutí k tomu, abych si můj oblíbený ranní nápoj vyšplíchl právě do postele. Nemít chránič na matraci, byl by na ní už navždycky flek,“ vzpomíná na kávovou příhodu Martin Veselý z Ostravy. Drahou matraci se vyplatí chránit. Je to podobné, jako když si fotograf chrání drahý objektiv mnohem levnějším filtrem. Ostatně, to věděli už výrobci matrací dávno v historii.