Pronájem bytu Liberec: 6 tipů jak se nespálit

Chcete si pronajmout byt ve městě pod Jizerkami? Poradíme vám, jak to udělat a neprohloupit. Musíte počítat s tím, že zájem o pronájem bytu v Liberci roste. Ceny zdejších nemovitostí, stejně jako jinde, totiž vystoupaly hodně vysoko a tak mnoho lidí začíná oceňovat výhody nájemního bydlení. Navíc má čím dál méně z nás hotové peníze na nový byt. A čím dál více z nás se začíná obávat o své finanční a sociální jistoty a nechce riskovat hypotéku. Vše je navíc umocňováno „kovidovou situací“. Přinášíme proto 6 rad, co při pronájmu prověřit, než definitivně podepíšete smlouvu. Vyhnete se tak případným ztrátám.

 

1. Poloha pronajímaného bytu

Chcete-li si pronajmout byt v Liberci, bezesporu budete řešit mnoho otázek, z nichž některé jsou pro Liberec specifické a jiné platí obecně. Na cenu pronájmu má například vliv vzdálenost bytu od centra. Obecně platí, že čím je od něj dále, tím je levnější. Ovšem Liberec leží v bezprostřední blízkosti Jizerských hor a tady může být pro milovníky přírody bydlení blíže ke kopcům výhodou. Vždyť u zoologické a botanické zahrady už začínají turistické značky vedoucí ven do kopců. Okolní sociální infrastruktura: dopravní obslužnost, obchod, parkoviště, hřiště, kino… to vše je dobré vzít v potaz. Pokud máte o nějaký byt eminentní zájem, navštivte jeho okolí v různých denních dobách. Zjistíte, kdo se tam pohybuje – od policie, což je vhodné až po pobudy, což je nevhodné. Podívejte se na schránky a okolí popelnic. I (ne)pořádek mnohé prozradí.

 

2. Pronájem bytu od majitele – pozor na šejdíře

Kdo je ten, kdo vám byt pronajímá? Rozhodně by to měl být majitel! Jenže se najdou vykukové, kteří pronajímají pronajaté bydlení. Mnohé zajímavé informace vám prozradí katastr nemovitostí a insolvenční rejstřík. Pronajmout si byt od člověka zatíženého mnoha exekucemi není příliš moudré.

 

3. S realitkou nebo bez ní

Hledání bydlení pomocí realitní kanceláře sebou nese zvýšené náklady o provize. To nemusí příliš vadit, pokud máte v plánu bydlet v nájemních prostorách dlouhodobě a nemáte čas shánět bydlení vlastními silami. Realitky jsou na podobné věci stavěné a poradí jak s hledáním lokality, tak s následným sepsáním smlouvy a ošetřením potřebných byrokratických záležitostí. Ovšem pokud jde o krátký, třeba studijní, nebo naopak prázdninový pobyt, poplatek realitní kanceláři může být na krátkou dobu zbytečně vysokou položkou. V druhém případě se vyplatí „rozhodit sítě“ na Facebooku, a to jak na vlastním profilu, tak na profilu daného města – většina z měst totiž vlastní profily má. A samozřejmě mezi kolegy a známými.

 

4. Neváhejte

Není dobré podlehnou pocitu, že se podíváte do inzertních novin, prohlédnete pár vývěsek a máte bydlení. Začněte hledat pronájem bytu i s dvouměsíčním předstihem. Máte pak víc času na zhodnocení a nebude vás hned ze začátku tlačit čas. Hledání bytu pod stresem se může prodražit, protože už nutně potřebujete bydlet.

 

5. Buďte přísní

Prohlídka bytu je nutností. Na snímcích může být retušovaná krása, zatímco ve skutečnosti je prasklé umyvadlo, nedoléhající dveře a výhled do zdi protějšího domu vám zničí představu uklidňujícího pohledu do parkové zeleně. Ten totiž leží na opačné straně domu. Majitele upozorněte na všechny závady a nenechte se odbýt mávnutím ruky. Pokud budou zanesené v předávacím protokolu, tak následně nemohou být svaleny na vás.

 

6. Peníze až v první řadě

Platí se nájemné a energie. Zatímco první položka je pevně daná, druhá se může měnit. Ovšem jako nájemce máte zákonné právo nahlédnout do vyúčtování, zdali částka není přemrštěná. Bylo by divné, kdybyste extrémně šetřili na topení, protože jste na to zvyklí a máte otužilou náturu, ale „protopili“ jste podezřele moc. S penězi souvisí i postupné zvyšování nájemného, například o inflaci. I to by mělo být v nájemní smlouvě jasně dané.

Jana Lisá