Milasti: laserové odstranění chloupků a problematika tónu pleti

Je otázka tónu pleti pro specialisty z Milasti při laserovém odstranění chloupků zbytečná? Vůbec ne! Dlouhou dobu tmavá pleť znamenala nepřekonatelnou překážku pro profesionální laserovou epilaci. První laserové systémy byly na tmavších odstínech pleti nejen neúčinné, dokonce ani nebyly bezpečné. Jaká je situace dnes? A jak moc tón pleti promlouvá do efektivity zákroku? V tomto článku se dozvíte všechno, co o laserové epilaci a tónu pleti potřebujete vědět.

Čím větší kontrast, tím výraznější výsledky 

Možná vás to překvapí, ale odstín vaší pokožky i chloupků ovlivní to, jak mohou být lasery použity. Klíčový je vysoký kontrast. Tmavé chloupky na světlé kůži jsou k ošetření nejjednodušší, zatímco světlé ochlupení na světlé pokožce je náročné stejně tak, jako tmavé chloupky na tmavé kůži. Proč tomu tak je? Je to dáno principem, s jakým laserové systémy pracují.

Jak funguje laserová epilace?

 Paprsek laseru je nasměrován do vlasového folikulu a pohlcen v něm se nacházejím pigmentem – melaninem. Následně dojde k tepelnému zničení vlasové folikuly a okolních kmenových buněk. 

Je to velmi precizní umění. Klíčové pro úspěšnost i bezpečí klienta je to, že se vhodně zvolí specifická vlnová délka laseru. Ta musí být nastavena tak, aby melanin vyskytující se také v pokožce „obešla“ a poškodila pouze vlasovou cibulku, nikoliv okolní tkáň.

Rizika spojená s laserovým ošetřením tmavé pleti

Laserová epilace je nejvhodnější pro lidi se světlou pletí a tmavými chloupky, protože ve vlasových folikulech je přítomno velké množství melaninu, zatímco v kůži je konkurenčního pigmentu méně. Při použití nesprávného typu a nastavení paprsek laseru absorbuje melanin v pokožce, což způsobí:

  • bolest
  • popáleniny
  • pigmentové změny
  • puchýře
  • jizvy

Mohou tmavší typy epilaci laserem vůbec podstoupit? 

Ano! Díky technologickému pokroku a různorodosti laserů, které jsou nyní k dispozici, mohou zákrok podstoupit všichni bez rozdílu odstínu pleti. Pro střední až tmavší odstíny pleti, které nedokáží přijmout takové množství tepla, jsou vhodné lasery s alexandritem, diodou a YAG. 

Při nastavení vlnové délky laseru odborníci používají tzv. Fitzpatrickovu stupnici – systém typizace kůže, který ji rozděluje do šesti skupin podle množství pigmentu v ní.

  • Lidé se světlou pletí budou spadat pod typ pleti 1, 2 až 3. 
  • Nejlépe budou reagovat na laser s krátkou vlnovou délku (755 nanometrů), která je pro pokožku bezpečná a účinná i na světlé chloupky.
  • Ti, kteří mají olivovou/tmavou pleť, budou spadat pod typ pleti 4, 5 a 6. 
  • K jejich ošetření by měla být použita vlnová délka, která obchází epidermis a má dlouhý puls (1064 nanometrů) a je i pro tmavou pokožku bezpečný.

Tmavší typy pleti mohou být na ošetření náročné, přesto však mohou epilaci laserovým systémem podstoupit. Pokud máte tmavý odstín pokožky, je obzvlášť důležité navštívit odborníka s potřebným vzděláním. Míra komplikací, kterým byste se jinak vystavili u nekvalifikovaných provozovatelů laserů, je obrovská. Jde o vaše tělo; proto důvěřujte pouze specialistům, kteří jsou řádně vyškoleni a kvalifikováni. Kromě vlnové délky a typu pokožky zváží také faktory, jako je růst chloupků, užívání léků a anamnézu, aby zajistili, že proces epilace bude bezpečný a bezproblémový. 

Už jste se někdy při laserové epilaci a výběru kliniky spálili? Doslova i obrazně?

Jana Lisá